Sanofi

JAK ZWIĘKSZYĆ WYDAJNOŚĆ ZAWODOWĄ?

Jako osoba prowadząca aktywne życie wiesz, że wzloty i upadki zdarzają się każdemu. Nie powinieneś jednak pozwolić, aby spadek motywacji lub odkładanie czegoś na później stanęły Ci na drodze do sukcesu.

Istnieje wiele narzędzi i sposobów, z których możesz skorzystać, aby zwiększyć swoją wydajność, np. liczniki czasu, aplikacje z listą rzeczy do zrobienia, czy dodatki blokujące dostęp do mediów społecznościowych – wszystkie one są jednak lekarstwem na objawy braku wydajności, a nie na jego przyczynę.

Jak zatem pozbyć się złych nawyków i zastąpić je dobrymi? Oto kilka podpowiedzi. A choć nie jest to wyczerpująca lista, to podejmując poniższe działania możesz w pozytywny sposób wpłynąć na swoje życie i poczucie spełnienia.

1. Planuj. Nie reaguj

Zaplanuj dzień. Wówczas spostrzeżesz, że pomoże Ci to na wiele różnych sposobów – zamiast reagowania na sytuacje, zaczniesz na nie odpowiadać, a to wielka różnica. Odpowiedź jest skuteczna i oparta na planie, a reakcja tylko wywołuje stres.

2. Zacznij swój dzień już poprzedniego wieczoru

Zaplanuj swój kolejny dzień już wieczorem, zanim położysz się do łóżka. Przygotuj ogólną listę rzeczy do zrobienia.

3. Nie zajmuj się nieistotnymi sprawami

Jeżeli zrobienie czegoś nie jest bezwzględnie konieczne, usuń to z listy. I tak masz już dużo zajęć.

4. Prowadź kalendarz

Wiele osób ma kilka kalendarzy. Zsynchronizuj je w jeden, dzięki czemu będziesz miał do nich dostęp w telefonie i zawsze będziesz wiedział, co zaplanowałeś na dany dzień. Jeżeli masz partnera, przydatne będzie udostępnienie mu kalendarza.

5. Bądź aktywny fizycznie

Codzienna aktywność fizyczna zwiększy Twój poziom energii i poprawi wydajność. Usprawni również przepływ krwi w organizmie, zwiększając Twój całodzienny poziom energii oraz zdolność koncentracji.

6. Najlepsze zostaw na koniec

W pierwszej kolejności wykonaj najgorsze zadania na swojej liście. Dzięki temu szybciej się z nimi uporasz i będziesz mógł zająć się przyjemniejszymi sprawami.

7. Zrób sobie przerwę

Nie trudź się godzinami nad jednym zadaniem. Twoja koncentracja ucierpi, tak samo jak Twoje oczy, jeśli będziesz wpatrywać się w ekran. Zamiast tego pracuj przez 25–30 minut, po czym zrób sobie krótką przerwę. Dzięki temu podzielisz swoją pracę na łatwiejsze do zrealizowania etapy.

8. Zapomnij o wykonywaniu wielu czynności jednocześnie

Najgorsze, co możesz zrobić, to zacząć zadanie, odejść od niego i o nim zapomnieć. Jeżeli coś zaczynasz, rób to dalej, aż będziesz mógł skreślić ten temat ze swojej listy – inaczej nigdy go nie skończysz.

9. Grupowanie zadań

Jeżeli masz do wykonania kilka bardzo podobnych zadań, pogrupuj je i wykonaj wszystkie od razu. Nie pierzesz przecież każdej pary brudnych skarpetek osobno.

10. Informuj innych

Jeżeli Twoja praca ma wpływ na inne osoby, informuj je o swoich postępach. Docenią informację i poczynią więcej wysiłków, aby dotrzymać Ci kroku.

11. Rozdzielaj zadania

Jeżeli pracujesz z zespołem ludzi, którzy mogą wykonać poszczególne zadania, pozwól im na to. Na ten temat napisano już wiele książek, jednak podstawowa zasada brzmi - jeśli to możliwe, należy pozwolić innym działać.

12. Unikaj spotkań

Zanim zdecydujesz się na bezpośredni kontakt, zadaj sobie pytanie: „czy jakaś sprawa, którą mamy dziś omówić, nie może zostać załatwiona mailowo?” 90% spotkań to strata czasu, dlatego staraj się ich unikać. Nigdy nie idź też na spotkanie bez przemyślanego planu.

13. Zakończ pracę, zanim wyjdziesz

Nawet, jeśli danego dnia nie uda Ci się wykonać wszystkiego, co zapisałeś na liście do zrobienia, zadbaj o to, aby ukończyć ostatnie zadanie, zanim skończysz pracę. Pozostawianie w połowie ukończonych zadań na przyszłość to równia pochyła, która prowadzi do braku wydajności.

14. Oceniaj samego siebie

Nie stajemy się lepsi ani bardziej wydajni, robiąc tę samą rzecz każdego dnia. Często oceniaj samego siebie, aby sprawdzić, jak wygląda sytuacja i wprowadzaj zmiany. Jedynie w ten sposób zwiększysz swoją wydajność na przyszłość.

15. Wysypiaj się

Odpowiednia dawka snu odgrywa kluczową rolę w podniesieniu wydajności. Brak snu wiąże się ze słabą sprawnością umysłową, wpływa też negatywnie na umiejętność utrzymania koncentracji i podejmowania decyzji. Produktywny dzień zaczyna się już poprzedniego wieczoru, a jego elementem jest również jakość Twojego snu.

TELL YOUR STORY

Fill in the form below and submit it to the Pharmaton® team.

Tell us about yourself:

By submitting this story I consent to its content being adapted
and published on the Pharmaton® website.
*MANDATORY FIELDS