Sanofi

10 RZECZY, KTÓRYCH WARTO NAUCZYĆ SIĘ OD KREATYWNYCH LUDZI

Czym jest kreatywność? Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie cecha odkrywających świat dzieci, którą tracimy w dorosłym życiu. Twórczego myślenia i poznawczej elastyczności można się nauczyć wykorzystując pasję, intuicję, wyobraźnię…

Nauka dowodzi, że pod wieloma względami wszyscy jesteśmy kreatywni, jednak cecha ta przyjmuje wiele form. Co zatem możemy zrobić, aby wykorzystać tę poznawczą elastyczność? 

Oto kilka nawyków, które warto mieć i rozwijać, aby wspomóc swoją kreatywność.

1. Miej pasję 

Pasja to emocjonalne paliwo napędzające kreatywność, ale jednocześnie tylko początek kreatywnej przygody. Ludzie, którzy naprawdę chcą realizować swoje śmiałe pomysły, znajdują równowagę między początkową ekscytacją a realistyczną strategią oraz przemyślanymi działaniami, które przybliżą ich do wyznaczonych celów. Rób więc wszystko, żeby realizować swoją pasję, ale staraj się nie robić tego na ślepo – wyznaczaj sobie cele i idź ścieżką, która Cię do nich zaprowadzi.

2. Pozwól swoim myślom błądzić

Wbrew temu, co usłyszałeś w szkole i od rodziców, kreatywni ludzie wiedzą, że bujanie w obłokach to jeden z najważniejszych sposobów znajdowania nowych pomysłów, a nie strata czasu. Uwolnienie myśli i otwarcie umysłu może prowadzić do poprawy kreatywnego myślenia i pomóc Ci zrelaksować się na tyle, abyś mógł dokonać przełomu, którego potrzebujesz. Spróbuj na przykład pozwolić sobie na 5 minut bujania w obłokach co godzinę. Możesz szkicować, bazgrać, wyjść na spacer, a nawet się położyć. Przykładem jest jedna z pisarek, która ucinała sobie 20-minutowe drzemki koło biurka, a następnie pracowała bez przerwy przez 3 godziny. Wypróbuj kilka z tych pomysłów i zobacz, jak wpływają na Twoją pracę.

3. Znajdź czas tylko „dla siebie”

Kiedy nieustannie przebywasz z innymi ludźmi, Twój umysł skupia się na nich i na tym, co dzieje się wokół. Może to przeszkadzać Ci w dotarciu do głębszych myśli, a tego właśnie potrzebujesz, aby skupić się i pozwolić sobie na autorefleksję, której wymaga kreatywny umysł. Najlepsze pomysły nie przychodzą do głowy, gdy jesteśmy w stu procentach skupieni na świecie zewnętrznym. Dlatego musisz znaleźć trochę czasu dla siebie. Korzystaj z każdej nadarzającej się okazji, aby się zastanowić, powiązać myśli i poszukać nowego znaczenia. W nowoczesnym społeczeństwie czas spędzany samotnie nie zawsze może być akceptowany, jednak ma on kluczowe znaczenie dla pobudzania kreatywności i autorefleksji.

4. Używaj intuicji 

Być może słyszałeś o teorii „szybkiego i powolnego mózgu” lub o „szybkim i powolnym myśleniu”. Twoja intuicja jest dużą częścią tego systemu. „Szybki mózg” pomaga Ci w łączeniu wiedzy, którą już posiadasz, tworzeniu kreatywnych pomysłów, a „powolny mózg” pomaga Ci zastanawiać się na tymi pomysłami i wymyślać ich zastosowania. Dawanie wskazówek na temat tego, jak aktywnie korzystać z intuicji „powolnego” mózgu jest trudne, ale na początek dobrze byłoby, gdybyś uzyskał możliwie największą wiedzę na temat swojego kreatywnego planu, a potem kierował się przeczuciem.

5. Miej otwarty umysł 

Otwarcie się na nowe doświadczenia poszerzy Twoje horyzonty i da umysłowi nową inspirację i możliwość rozwoju. Pragnienie uczenia się może mieć o wiele większy wpływ na jakość Twojej twórczej pracy niż sam intelekt, dlatego wszyscy powinniśmy starać się cały czas uczyć i rozwijać. Jeżeli chcesz zwiększyć swoją kreatywność, powinieneś znaleźć nowe ujście dla niej lub spróbować wrazić siebie za pomocą innych środków. Możesz zacząć od czegoś prostego, np. od wyboru innej drogi do pracy lub do domu, czy poznania ludzi, których zainteresowania różnią się od twoich i od których możesz się czegoś nauczyć. Taka otwartość umysłu pomoże Ci zwiększyć kreatywność na wiele sposobów. Staniesz się również bardziej otwarty na zmiany, innowacje i pomysły innych.

6. Koncentruj się 

Chociaż osiąganie świadomości chwili obecnej, bez zakłóceń i bez ocen, jest ważne dla każdego, kto szuka radości i spełnienia w życiu, to jednak szczególnie istotne jest dla tych, którzy chcą myśleć bardziej kreatywnie. Świadomość bycia „tu i teraz” może przynieść Ci wiele korzyści, np. pomóc w skupieniu się na wykonywanych zadaniach, utrzymywaniu koncentracji, okazywaniu empatii i współczucia. To wszystko może iść w parze z kreatywnością, dlatego staraj się zwracać uwagę zarówno na to, co robisz, jak i z kim.

7. Bądź wrażliwy

Kreatywność łączy się nie tylko z uważnością, ale również z wrażliwością. Osoby wrażliwe rozumieją własne uczucia oraz uczucia innych. Potrafią łączyć działania, reakcje i emocje. Wrażliwość może też oznaczać większą świadomość otaczającego świata oraz jego wpływ na zmysły. Wrażliwi ludzie pozostają w harmonii ze światem, zwracając uwagę na jego dźwięki, zapachy, obrazy, czy też na swoje odczucia.

8. Baw się

Nie bój się uwolnić dziecka, które jest w Tobie. Badania dowodzą, że łączenie pracy z zabawą przynosi korzyści. Z upływem czasu może prowadzić do zwiększenia inspiracji, poprawy wysiłków i ogólnego wzrostu kreatywności.

9. Szukaj pozytywów 

Sprawy nie zawsze układają się tak, jak chcesz. Mówiąc szczerze, w kreatywnych branżach sytuacja rzadko jest taka, jak chcemy, dlatego trzeba nauczyć się pozytywnego sposobu radzenia sobie ze stratami i porażkami. Kiedy uświadomisz sobie, jak wiele sztuka i kreatywność zawdzięczają walce i cierpieniu, zdasz sobie sprawę, że negatywne emocje mogą być katalizatorem, który umożliwia tworzenie niezwykłych, inspirujących dzieł. Sekretem jest wyciągnięcie nauki z negatywnych doświadczeń, a nie bierne poddanie się przeciwnościom losu i rezygnacja. 

10. Myśl inaczej

Wielkich odkryć nie dokonywali ludzie, którzy myśleli tak samo, jak inni. Wspólną cechą wszystkich kreatywnych osób jest ich niechęć do zamykania się w ramy konwencjonalnego myślenia. Decydując się na zrobienie czegoś inaczej, osoby myślące twórczo akceptują ryzyko niepewności i porażki, ale jednocześnie otwierają ścieżkę prowadzącą do innowacji i odkryć. Sekretem stosowania tej zasady w codziennym życiu jest dość proste motto: „nie bój się porażki”. Poniesiesz porażkę setki, tysiące razy, zanim znajdziesz właściwą odpowiedź lub odkryjesz coś nowego. Z prób i błędów wyłaniają się odkrycia, dlatego nie bój się, że natkniesz się na nie w drodze do realizacji swoich celów. Nieważne, jak będzie Ci trudno. Działaj!

TELL YOUR STORY

Fill in the form below and submit it to the Pharmaton® team.

Tell us about yourself:

By submitting this story I consent to its content being adapted
and published on the Pharmaton® website.
*MANDATORY FIELDS